(latīņu val. lamella – plate, grieķu val. phonos – skaņa)

38 māla podi ar 38 plāksnēm jeb rezonatoriem, kas rada telpu, kurā skanēt 38 skaņām – tāds ir Krāslavas mūzikas instrumentu meistara, kolekcionāra, muzikanta Aleksandra Maijera unikālais šim projektam radītais instruments lamellafons. Māla podus (5 cm – 60 cm augsti, dažādu faktūru), kas ir viena no instrumenta pamatsastāvdaļām un novada raksturlielumiem, radījusi Daugavpils keramiķe Mairita Folkmane, metāla konstrukcijas veidojis Krāslavas uzņēmuma “Tehnika-R” metinātājs Jāzeps Mikšta.

Jaunradītais mūzikas instruments (0,8 – 3,3 m augsts) tapis, ļaujoties diriģenta Sigvarda Kļavas idejai. Pirms trim gadiem viņš iepazinies ar citu meistara radītu instrumentu, kas veidots no Actimel jogurta dzērienu trauciņiem. Izveidotais meistardarbs radījis interesi un iekļauts vairākos Latvijas Radio kora projektos, atskaņojot Ērika Ešenvalda, Imanta Kalniņa skaņdarbus. Kora mākslinieki to nosaukuši par aktimellofonu.

Turpinot iesākto instrumenta ideju, risinājums “Latgales gredzenam” veidots ilgāku laiku, lai atrastu atbilstošāko risinājumu vēlamajam skanējumam. Vienlaikus, sitot ar vālītēm pa plāksnēm, to var spēlēt astoņi cilvēki. Instruments, kas ir radīts ar Latgales cilvēku dvēseles pieskārieniem, ir viena no būtiskākajām un paliekošākajām šī projekta zīmēm, kas turpmāk paliks Latgales vēstniecībā “Gors”.